Geometria z wnętrza Ziemi – warsztaty w ramach projektu „Etnomatematyka,…”

W dniu 8 maja 2024 r. uczniowie klas VI-VIII mogli poczuć się jak studenci, ponieważ uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez dr Beatę Stanisławczyk na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.

Hasło przewodnie dzisiejszych warsztatów brzmiało „Geometria z wnętrza Ziemi”.  Uczniowie w ramach projektu „Etnomatematyka, czyli geometryczna podróż przez świat” uczestniczyli w prelekcji „Świat minerałów i skał” oraz warsztatach w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.  

Czy geometria i minerały mogą mieć coś wspólnego? Po dzisiejszych zajęciach można bez wątpienia powiedzieć, że tak. Wiele minerałów przyjmuje geometryczne kształty, np. piryt w naturze występuje w postaci idealnego sześcianu, inne minerały również przyjmują regularne kształty i przypominają różne bryły. Uczniowie również przeanalizowali budowę Ziemi. Ziemia w dużym przybliżeniu przyjmuje kulisty kształt – czyli możemy ją potraktować jako kulę oraz wyznaczyć jej promień, średnicę i obwód.

Oprócz poznawania geometrycznego piękna z wnętrza Ziemi, uczniowie również poznali podział skał ze względu na pochodzenie oraz mieli okazję obejrzeć wspaniałą ekspozycję skał, minerałów i skamieniałości.

Wyjazd został dofinansowany z dotacji otrzymanej z mFundacji na realizację ww. projektu.

Opiekunowie: p. Barbara Radzimska-Sztrymer, p. Agnieszka Klimczak i p. Tomasz Suleja.