ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
19 listopada 2020 roku obchodzimy „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Nadrzędnym celem  akcji Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia jest kształtowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych postaw prozdrowotnych oraz uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego na zdrowie człowieka.Problem palenia tytoniu w Polsce jest wciąż aktualny, gdyż jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osoby palące, ale również ich bliskich. Bierne palenie i przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy jest równie szkodliwe jak samo palenie.
Tego dnia w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia propagujące zdrowy styl życia, podczas których przedszkolaki dowiedziały się, jakie skutki powoduje wdychanie dymu papierosowego.
Z dużym zainteresowaniem przedszkolaki obejrzały bajkę edukacyjną  z serii Było sobie życie – “Wojna z toksynami”, która nie tylko szczegółowo zobrazowała najmłodszym, jak dym tytoniowy wnika do organizmu człowieka, ale też jak wygląda walka z tą trucizną. Na zakończenie akcji dzieci malowały postać Dinusia, który zawsze towarzyszy najmłodszym podczas zajęć promujących zdrowy styl życia.
Przedszkolaki wykonały również znak „Zakaz palenia”  oraz plakaty informujące o zgubnych skutkach palenia tytoniu i mające na celu trwałą zmianę zachowań zdrowotnych wśród dorosłych.
Bogatsi w wiedzę na temat szkodliwości palenia przedszkolaki obiecały zachęcać dorosłych do walki z nałogiem.
Za wszystkich, którzy postanowią rzucić palenie, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.