Gdańsk – przeszłość i nowoczesność
20 czerwca 2023r. uczniowie klas 4-8 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Gdańska, która została zorganizowana w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. Celem tego wyjazdu było: utrwalenie i poszerzenie wiadomości nt. historii naszego kraju – bohaterskiej obrony Westerplatte we wrześniu 1939r., poznanie historii i zabytków Gdańska oraz budzenie wśród uczniów patriotyzmu i świadomości narodowej. Gdańsk to miasto z długą historią, ponieważ liczy ponad tysiąc lat. Burzliwe dzieje pomorskiej stolicy można odkrywać za pośrednictwem wielu zabytków reprezentujących rozmaite style architektoniczne. Natomiast wydarzenia z naszej najnowszej historii, które na zawsze zmieniły losy Polski to: wybuch II wojny światowej, strajki stoczniowców czy powstanie „Solidarności”. Program wycieczki łączył poznawanie czasów bardzo odległych i tych z niedalekiej przeszłości.
Przed południem uczniowie zwiedzili Westerplatte i dowiedzieli się o szczegółach obrony polskiego wybrzeża we wrześniu 1939r. W okresie międzywojennym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.
Bohaterskim obrońcom poświęcony jest pomnik Obrońców Wybrzeża oraz cmentarz, na którym spoczęły szczątki kilku z nich.
Następnym punktem wycieczki był godzinny rejs statkiem „Danuta” z Westerplatte do Gdańska, podczas którego dzieci poznawały Stocznię Gdańską i Stocznię Remontową. Była to znakomita okazja do obejrzenia z bliska przemysłu stoczniowego – ogromnych okrętów w różnych fazach budowy oraz portowych dźwigów, które są jednym z symboli miasta i nabrzeża Portu Gdańsk.
Wczesnym popołudniem pani przewodnik poprowadziła naszych uczniów uliczkami dawnego Gdańska – Traktem Królewskim od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Opowiedziała m.in. o Ulicy Długiej, Fontannie Neptuna, Dworze Artusa, Długim Targu czy Ratuszu Głównego Miasta. Bogato zdobione bramy, urokliwe kamieniczki gdańskich mieszczan ze słynnymi rzygaczami i całe uliczki wyglądają jakby czas się tu zatrzymał. Do najważniejszych zabytków Gdańska należy także Żuraw Gdański – do XIX w. największy dźwig portowy na świecie, który uczniowie podziwiali z Kładki na Wyspę Spichrzów nad Motławą. Kolejnym ważnym zabytkiem Gdańska jest bazylika Mariacka – największy ceglany kościół gotycki na świecie, do której nasi uczniowie dotarli ulicą Mariacką. Wewnątrz tej ogromnej świątyni dzieci miały możliwość podziwiać kolejny niezwykły zabytek – gdański zegar astronomiczny, który skonstruowano u schyłku XV w. Zegar ten pokazuje nie tylko godziny, ale też pozycje Słońca i Księżyca na tle gwiazdozbiorów. Kalendarium, wieczny kalendarz, wyznacza daty, dni tygodnia oraz ważne święta. Od wieków bazylika jest miejscem pochówku najważniejszych dla tego miasta osobistości, dlatego znajduje się tu także miejsce spoczynku tragicznie zmarłego w 2019r. prezydenta miasta, Pawła Adamowicza.
Po krótkiej przerwie na obiad nastąpił kolejny punkt wycieczki, dla naszych sportowców chyba najważniejszy, zwiedzanie Stadionu Gdańskiego. Obecna komercyjna nazwa tego obiektu to Polsat Plus Arena Gdańsk, ponieważ Cyfrowy Polsat jest jego głównym sponsorem. Stadion ten jest siedzibą klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Jest on piątym, co do wielkości, największym obiektem piłkarskim w Polsce, może pomieścić ponad 40 tys. widzów i jako jedyny w kraju posiada murawę hybrydową (połączenie murawy sztucznej z prawdziwą). Oprócz spotkań piłkarskich rangi międzynarodowej i krajowej, odbywają się tu imprezy masowe, m.in. koncerty muzyczne ( Jennifer Lopez, Bon Jovi, Dawid Podsiadło). Uczniowie mieli możliwość zobaczenia z bliska szatni gospodarzy, autografów sławnych piłkarzy i ogromnych kolorowych trybun oraz zajęcia miejsc na fotelach zawodników rezerwowych. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem.
Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń uczniowie w doskonałym nastroju powrócili do domów. Ten wyjazd z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.