“Wakacyjne podróże  z Elemelkiem”

Czerwiec to idealny czas,  aby zaplanować wakacyjną podróż oraz zasmakować owoców lata. I tak uczniowie klasy II oraz przedszkole “Pracowite pszczółki” zrealizowały ostatnie dziesiąte zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ” Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Dzieci przez dziesięć miesięcy realizowały poszczególne zadania, poznawały przygody wróbelka, oraz towarzyszyły mu podczas jego wypraw.

Obie grupy na początek przypomniały sobie kierunki świata, gdzie są góry, a gdzie morze. Odnalazły swoją  miejscowość na mapie, a  stamtąd wyruszyły “palcem po mapie” w wakacyjną podróż na Pomorze. Poznawały nazwy miejscowości, które prowadziły nad morze, a także zaznaczały trasę, którą mogłyby pojechać. Bardzo ważnym punktem podróży była rozmowa na temat środków transportu, którymi można podróżować. Pomysłów nie brakowało… były samochody, rowery, samoloty, kajaki, statki, pociągi, tramwaje, motocykle. Zdaniem dzieci nie do końca dobrym pomysłem okazałaby się podróż na rolkach, hulajnogą czy deskorolką. Gdy wakacyjna trasa została już zaplanowana i z powodzeniem udało się dojechać na miejsce, nastąpiło czytanie opowiadania pt. “Elemelek w nocnej porze podróżuje aż nad morze” oraz “Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”.

Oprócz podróży dzieci wykonały degustację owoców lata. Na stole pojawiły się czereśnie oraz truskawki. Aby dobrze smakowały zostały porządnie umyte a później przygotowane w postaci pysznego deseru. Zorganizowano również zabawę,  która polegała na tym, że osoba miała zakryte oczy i rozpoznawała zjadany owoc za pomocą węchu i smaku. Dzieci określały kształt, kolor i wielkość prezentowanych owoców. Na koniec uczniowie przeczytali opowiadanie pt. “O czereśniach, o straszku i o pewnym Łukaszku”.

Przeczytane opowiadania były interesujące, zabawne i pouczające. A podróż z wróbelkiem nad morze wspaniałą przygodą.