„Okruszek serca dla głodnego ptaszka”

„Okruszek serca dla głodnego ptaszka”

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym mogą mieć one problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego o skrzydlatych przyjaciołach pamiętają nasze przedszkolaki i uczniowie klasy trzeciej, którzy po raz kolejny włączyli się w zimową akcję „Okruszek serca dla głodnego ptaszka”.
Dzieci chętnie wieszają na gałęziach drzew ptasie smakołykami –z ziarenkami, kulami tłuszczowymi. Takie działania dają im satysfakcję i wiele radości, ale także niosą za sobą wspaniały walor edukacyjny. Dokarmiając ptaki, dzieci uczą się odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, mają możliwość obserwacji ptaków, które przylatują do ptasiej stołówki. Dzięki temu dzieci bez trudu potrafią rozpoznać wróbelka czy sikorkę. Dzięki naszej pomocy, ptaszki mają szansę przetrwać najgroźniejszą zimę, a wiosną w podziękowaniu pięknie nam zaśpiewać. Dla dzieci to wspaniała okazja do obserwacji ptasich zachowań.

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie „ptasiej stołówki” musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Ptaki dokarmiamy dopiero, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera.
  2. Raz zaczętego dokarmiania nie należy przerywać, bo ptaki szybko przyzwyczajają się i nie szukają pokarmu same. Czekają przy karmniku, a to może kosztować je życie.
  3. Karmniki dla małych ptaków wieszamy daleko od gęstych krzewów (są one dobrą kryjówką dla kotów i innych drapieżników, które na nie polują), na wysokości co najmniej 150 cm od ziemi. Karmnik można też ustawić na parapecie.
  4. Nie należy dokarmiać ptaków na przeszklonych werandach lub tarasach (spłoszone ptaki uderzają w szybę).
  5. Karmnik powinien być osłonięty od wiatru, ale ptaki muszą mieć dobrą widoczność na wypadek zbliżającego się drapieżnika.
  6. Z karmnika trzeba regularnie usuwać resztki pokarmu.

Opracowanie:

Ilona Wojczak, Grażyna Pasik