Ćwiczenia terenowe “Polska Środkowa – Siedlątków nad Zbiornikiem Jeziorsko”

Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w kolejnych ćwiczeniach terenowych. Tym razem mieli okazję zapoznać się z geografią Polski Środkowej. Ćwiczenia terenowe zorganizowali p. Tomasz Suleja i p. Agnieszka Klimczak. Zajęcia odbyły się w ramach projektu “Z matematyką przez świat”.

Terenówki rozpoczęły się w Siedlątkowie przy tamie na Zbiorniku Jeziorsko. Głównym celem zajęć terenowych było zapoznanie z geografią Polski Środkowej oraz z zastosowaniami matematyki w geografii. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała poznawaniu środowiska geograficznego. Liderzy z klasy VIII wygłosili samodzielnie przygotowane referaty. Wyjaśnili uczniom z klasy VII, czym jest zbiornik retencyjny i jakie funkcje pełni, co to jest abrazja i jak powstaje klif oraz opowiedzieli o obszarze NATURA 2000. Uczniowie mogli podziwiać klif, który powstał w wyniku działalności rzeźbotwórczej Zbiornika Jeziorsko. W odsłonięciu widać było osady polodowcowe pochodzące ze zlodowacenia środkowopolskiego, a wybrzeże niskie całe wysypane jest eratykami o różnych rozmiarach przeniesionymi przez lądolód na ten obszar.

Po części teoretycznej uczniowie klas VII i VIII przystąpili do części praktycznej. Podzieleni na grupy, siedząc na eratykach, rozwiązywali zadania przygotowane przez p. Tomasza Suleję – nauczyciela matematyki i geografii. Zadania łączyły zagadnienia matematyczne i geograficzne. Polecenia zawsze oparte są o pracę z mapą, uczniowie przeliczają odległości, szacują wysokości i odległości, tym razem dołączone były zadania dotyczące historii Siedlątkowa. Określanie wieków, czy obliczanie, ile lat minęło od danego wydarzenia nie stanowiły problemu dla naszych uczniów. Wszystkie grupy pracowały z zaangażowaniem. Po zakończeniu ćwiczeń w terenie wszyscy udali się na posiłek, po czym w godzinach popołudniowych wrócili do domu.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.