Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

16 listopada 2017 roku obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 40-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia Tytoniu skierowana jest do biernych palaczy, osób palących w obecności innych oraz świadków palenia w obecności innych. Jej celem jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej nt. zdrowotnych następstw palenia tytoniu oraz zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego

W ramach akcji Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu zorganizowano w naszej szkole konkurs na najciekawsza ulotkę antynikotynową.  Głównym celem konkursu było propagowanie wśród uczniów i dorosłych idei życia wolnego od dymu tytoniowego oraz opracowanie ulotki promującej kampanię antynikotynową.

Cele szczegółowe zakładały:

1.Zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości biernego i czynnego palenia tytoniu.
2. Uświadomienie ważności problemu i dotarcie do rzetelnej informacji na temat    konsekwencji  palenia tytoniu
3. Kształtowanie postawy odpowiedzialności  za zdrowie swoje i innych.

 

Na konkurs wpłynęło 65 prac. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych. Dzieci z oddziałów przedszkolnych  i klas I-III wykonywały swoje ulotki z pomocą rodziców, zaś uczniowie klas IV-VII samodzielnie. Jury konkursowe wyłoniło 11 ulotek . Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Na szkolnym korytarzu zostały wyeksponowane prace dzieci oraz materiały edukacyjne zawierające informacje na temat szkodliwości palenia, z których mogą korzystać uczniowie, rodzice i odwiedzający szkołę goście.

 

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowania odpowiedzialności za własne zdrowie, zaowocują unikaniem biernego palenia oraz odwiodą i od zamiaru  palenia w przyszłości.