Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy  Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija co roku około 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów jest spowodowanych bezpośrednim paleniem tytoniu, a około 1,2 miliona biernym paleniem przez osoby niepalące.

Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Obchody tego dnia zwracają uwagę nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm.

W tym roku Dzień Rzucania Palenia obchodzimy 17 listopada.  Z okazji  Światowego Dnia Rzucania Palenia w naszej szkole realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej. Celem wszystkich działań było promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. W ramach akcji przedszkolaki  i uczniowie klas 1-3 wykonali własne projekty logo” Zakaz palenia”. Dodatkowo w starszej grupie przedszkolnej rozpoczęła się realizacja programu” Czyste powietrze wokół nas” realizowanego we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Turku.  Uczniowie klas IV-VIII układali rymowanki na temat szkodliwości palenia.

Mamy nadzieję, że nasze apele odniosą pozytywny skutek wśród palaczy i zachęcą do rzucenia tego zgubnego nałogu.