Odwiedziny górnika u „Pracowitych Pszczółek”

W dniu 07.12.2022 roku w grupie „ Pracowitych Pszczółek” odbyło się spotkanie z byłym pracownikiem Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, KWB Konin, Kopalni Soli w Kłodawie Panem Norbertem  Lamentem. Pan Norbert ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce lśnił czarny pióropusz.

Podczas spotkania dzieci mogły podziwiać nie tylko galowy strój, ale również ten przeznaczony do codziennej pracy. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanych ubiorów. Nasz gość opowiedział legendy związane z górnictwem: „Legenda o św. Barbarze” i  „Legenda o  św. Kindze”. Opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest węgiel. Następnie zaproszony gość przybliżył dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni.

Dzięki takim spotkaniom dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę innych. Dużo radości przyniosło przedszkolakom ubieranie czapki z pióropuszem.  Każdy choć na chwilę mógł poczuć się górnikiem.

Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę. Na zakończenie” Pszczółki” bardzo serdecznie podziękowały Panu Norbertowi za przybycie wręczyły drobny upominek i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.