MAŁY MIŚ I DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

24 lutego br. dzieci z oddziału przedszkolnego i drugiej klasy naszej szkoły po raz kolejny włączyły się w realizację zadań z modułu trzeciego „Dzień Bezpiecznego Internetu” w ramach innowacyjnego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, w celu podwyższania poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu uczniów do zasobów internetowych.
Przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których umieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. W tym dniu uczestnicy zajęć wykonywali różnorodne zadania. Na początku spotkania dzieci obejrzały film „3,2,1 Internet”. Następnie została przeprowadzona zabawa ruchowa „W sieci internetowej” oraz przeczytano opowiadanie, w którym  Mały Miś  próbował nauczyć  się od swojego przyjaciela, jak korzystać z Internetu. W czasie zajęć omówiono z dziećmi historyjkę obrazkową pt. „Nie daj się złapać! – bezpieczny Internet”, która opisywała zasady bezpiecznego surfowania po Internecie. Dzieci dowiedziały się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoiły zasady kulturalnego zachowania w Internecie. W tym dniu dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Internetu, przy okazji przypominając o innych sposobach spędzania wolnego czasu.  Zajęcia zakończyły się słowami rymowanki:
Już kończymy to spotkanie – czarodziejskie zmisiowanie.
W wielki świat literatury zapowiedział nas dziś miś.
Ściska łapką wszystkie dzieci – misiowa iskierka już do was leci!
Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły dzieciom z oddziału  przedszkolnego i uczniom drugiej klasy zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły zachowanie metod działania osób o złych zamiarach. Nauczyły również umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania)

Opracowanie:
Grażyna Pasik, Ilona Wojtczak