Wycieczka dwudniowa „Ojcowski Park Narodowy – Wieliczka – Oświęcim”

W dniach 27-28 września 2018 r. uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunami: p. Mariolą Kałużną, p. Iloną Wojtczak, p. Agnieszką Klimczak i p. Tomaszem Suleją o świcie wyruszyli poznawać Polskę południową. Wycieczka odbyła się
w ramach projektu „Z matematyką przez świat”.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, znany im z lekcji geografii i przyrody krajobraz krasowy. Zwiedzanie rozpoczęło się od Zamku w Pieskowej Skale. Przewodnik opowiadał o historii tego miejsca, zaprowadził nas na punkt widokowy, a następnie pod Maczugę Herkulesa. Później przejechaliśmy do Ojcowa, gdzie zajęcia rozpoczęliśmy w Muzeum Przyrodniczym Ojcowskiego Parku Narodowego. Po obejrzeniu projekcji filmu o Ojcowskim Parku Narodowym zwiedzaliśmy muzeum. W dwóch pierwszych salach muzealnych mogliśmy poznać geologię regionu, obejrzeć skamieniałości, profile glebowe, kości zwierząt z epoki lodowcowej, narzędzia i biżuterię pierwszych ludzi mieszkających na tym obszarze. W innej sali można było zobaczyć model jaskini krasowej z pięknymi stalaktytami, stalagnatami, stalagmitami, naciekami, polami ryżowymi. Ostatnią z sal muzealnych była sala z roślinnością i zwierzętami charakterystycznymi dla parku. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na wycieczkę wzdłuż doliny Prądnika. Mogliśmy podziwiać piękny krajobraz krasowy, ostańce krasowe i Bramę Krakowską. Podczas tego dnia zadaniem uczniów było zebranie najważniejszych informacji na podstawie bezpośredniej obserwacji terenu. Uczniowie będą analizować dokładnie te dane na zajęciach warsztatowych w październiku i listopadzie. Stworzą przekrój krajobrazowy przez Dolinę Prądnika, wykonają niezbędne obliczenia i operacje w programach graficznych, aby podsumować wyjazd. Zajęcia te odbędą się w ramach projektu mPotęga „Z matematyką przez świat”. Ostatnim punktem wycieczki w pierwszym dniu była Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach, która zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Wieliczki.
Drugiego dnia wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Oglądaliśmy wysady solne i dowiedzieliśmy się, jak kiedyś wyglądała praca w kopalni soli. Ostatnim punktem wycieczki w tym dniu był Obóz Masowej Zagłady w Oświęcimiu. Ten jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce.  Po przejściu przez bramę obozu z powagą, wzruszeniem i zadumą zwiedzaliśmy muzeum. Była to bardzo ważna lekcja historii dla naszych uczniów.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.