Smacznie i kolorowo u przedszkolaków i drugoklasistów

Każde dziecko już wie, jak ważne są dla nas owoce i warzywa – nie tylko, dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. W związku z tym dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koźminie postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocowo-warzywną.
Zajęcia kulinarne przeprowadzone zostały w ramach innowacji pedagogicznej „Zdrowe odżywianie przez cztery pory roku”. Zanim dzieci przystąpiły do wykonania zadania musiały się odpowiednio do niego przygotować. Podczas zajęć mali kucharze uczyli się jak higienicznie wykonać potrawę oraz bezpiecznie posługiwać się tarką. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków wszyscy przystąpili do zadania. Tarcie jabłka i marchewki nie sprawiło im żadnych trudności i wszyscy fachowo wykonali zadanie. Gdy marchewki i jabłka zostały już starte mali kucharze doprawili swoje surówki miodem. Sałatka wyszła naprawdę bardzo smaczna, a własnoręcznie wykonany posiłek smakował podwójnie pysznie.
Po degustacji surówki dzieci odgadywały zagadki na temat warzyw i owoców, układały owocowe puzzle. Nie mogło zabraknąć też wspólnego czytania. Starsi koledzy z drugiej klasy przeczytali przedszkolakom utwory M. Strzałkowskiej „Król Lul i warzywa” oraz R. Wirka „Gdzie mieszkają witaminy?”. Po ich wysłuchaniu wszyscy upewnili się tylko jak ważne są warzywa w codziennej diecie i w jakich produktach ich szukać. To była bardzo pyszna i zdrowa uczta.
Zachęceni zapałem małych kucharzy już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.