“ABC ZDROWEGO ODŻYWIANIA”

Wśród wielu czynników oddziałujących na zdrowie człowieka zasadnicze znaczenie posiada jakość żywienia. Nie do podważenia jest ścisły związek między rozwojem i zdrowiem dziecka, a dostarczonym pożywieniem. W miarę rozwoju i dojrzewania zmienia się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a więc białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy, makro i mikroelementy oraz wodę.
Mając na uwadze ważność problemu, uczniowie klasy VI naszej szkoły wraz z panią pedagog podjęli się realizacji projektu pn. “ABC zdrowego odżywiania” w ramach programu “Trzymaj formę”. Zadaniem uczniów było zważenie i zmierzenie wzrostu dzieci i młodzieży szkolnej klas 1-8, a następnie obliczenie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Na podstawie wyników uczniowie wykonali prace obrazujące ludzi z niedowagą, nadwagą i wagą prawidłową. Na kolejnych spotkaniach  z pedagogiem szkolnym młodzież uzyskała informacje o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, ale także życiu bez używek i substancji psychoaktywnych.
Celem realizacji dwumiesięcznego projektu, było zainspirowanie dzieci i młodzieży naszej szkoły, rodziców, nauczycieli i pracowników do dbania o zdrowie i przekonanie do aktywności fizycznej. Celem było także uświadomienie, jak ważne jest zdrowe odżywianie, jak ważne jest pierwsze i drugie śniadanie. Na podsumowanie projektu 26 kwietnia zaprosiliśmy do szkoły lekarza pediatrę pana Alfreda Rajczyka, Dyrektora Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Turku oraz panią Katarzynę Jabłońską przedstawicielkę Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia, którzy bardzo szczegółowo omówili kwestie zdrowego odżywiania, nieprawidłowego łączenia w posiłkach niektórych produktów, czy szkodliwości picia napojów gazowanych i wód smakowych. Po prelekcji cała społeczność szkolna została poczęstowana kolorowymi kanapkami przygotowanymi wcześniej przez grupę projektową oraz uczniów
klas V.
Na koniec należy dodać że wpajanie prawidłowych nawyków żywieniowych powinno rozpoczynać się w domu. Nasza szkoła w tym względzie zapewnia:

  1. realizację edukacji żywieniowej uczniów w ramach lekcji przyrody, biologii. techniki i lekcji wychowawczych,
  2. możliwość spożywania obiadu za odpłatnością, a dla uczniów z rodzin borykających się z problemami finansowymi obiadów bezpłatnych,
  3.  darmowe mleko w ramach programu “Mleko w szkole”,
  4. nieodpłatne warzywa i owoce w ramach programu “Owoce w szkole”,
  5. dostatecznie długie przerwy śniadaniowe i obiadowe, aby uczniowie mieli możliwość spożycia posiłku w spokoju,
  6. systematyczną obserwację dzieci, organizowanie pogadanek i apeli na temat zdrowego odżywiania.

Z wynikami przeprowadzonych badań oraz etapami realizacji projektu rodzice uczniów zostaną zapoznani w czasie wywiadówki, która odbędzie się 15 maja 2019 r.  Serdecznie zapraszamy.

Pedagog szkolny – Eliza Moszczyńska